Menu
Categories Menu

Ciekawostki

Czy wiesz kto płaci za złodzieja ?

Państwo wydaje na więźnia ok 2000 PLN miesięcznie by dobrze mu się żyło w więzieniu za przestępstwo którego się dopuścił. Czyli płacimy z naszych podatków za kogoś kto ukradł nam np: samochód. Reasumując za kradzież i za paserstwo wymiar kary to 5 lat to aż 120,000 PLN za jednego więźnia.

Immobilizer, alarm a może odcięcie zapłonu...

Mając wbudowany w aucie fabryczny Immobilizer nawet z alarmem możemy myśleć że jesteśmy w jakiś sposób zabezpieczeni przed kradzieżą. Niestety nie! Okazuje się że złodziej pokonuje fabryczne zabezpieczenia w ok 40sek. Na chwile obecną najlepszym sposobem jest ukryte odcięcie zapłonu o którym wie tylko właściciel samochodu. Lub wyciąganie akumulatora jeśli ktoś chce trochę przypakować 😉

Nowe auto nowe zabezpieczenia ?

Zabezpieczenia w nowych autach są tylko modyfikowane a czasami nawet pozostają takie same. Złodziej ma możliwość ukraść auto już po dwóch tygodniach od jego wypuszczenia na rynek z zmodyfikowanym zabezpieczeniem.

Telegrosik... WTF ?

Naciągacze którzy dzwonią do pokrzywdzonej osoby z informacją gdzie znajduje się aktualnie jego skradziony pojazd. Chcą uzyskać w zamian np: 20 doładowań po 50 PLN. Oczywiście w rzeczywistości nie posiadają oni żadnych informacji o naszym aucie i próbują wyłudzić pieniądze od pokrzywdzonego.

Prezent od nieznajomej osoby

Nigdy ale to nigdy nie przyjmujcie prezentów w postaci gadżetów do samochodu czy też breloczków do kluczyków od nieznajomej wam osoby. Zazwyczaj w prezentach tego typu znajduje się nadajnik GPS który pozwala złodziejowi na zlokalizowanie miejsca postoju auta. Może też dojść do sytuacji że przy zamykaniu auta na odległość pilotem breloczek skopiuje wysyłane informacje z kluczyka i prześle je złodziejowi co bardzo ułatwi mu jego kradzież.

Ile zarabia złodziej ?

Złodziej na jednym samochodzie zarabia około 4000-5000 PLN. Kwota wydaje się niewielka, ale zorganizowana grupa potrafiła ukraść sześć samochodów dziennie. Prosty rachunek daje kwotę 200 000 PLN miesięcznie na członka grupy.

Co się dzieje z autem po kradzieży ?

W 90% przypadków są one rozbierane na części. Pod miastem paserzy wynajmują szopy lub garaże, w których pracują tzw. brudasy, czyli ludzie rozbierający samochody.

Zmniejszenie/powstrzymanie kradzieży w Polsce ?

Są trzy sposoby by zmniejszyć a nawet powstrzymać kradzieże samochodów w Polsce. Pierwszy to zaostrzenie przepisów karnych dotyczących kradzieży pojazdów. Drugim sposobem jest zmiana warunków pobytu w więzieniu. Trzecim sposobem i ostatnim jest zakaz sprzedawania używanych części samochodowych. Pamiętajmy też że kupując część w Poznaniu na giełdzie czy też od Mirka możemy kupować części od samochodu naszej cioci której skradziono auto rok temu. Dopóki będziemy kupować używane części samochodowe, dopóty będziemy narażeni na kradzieże samochodów.